DAN ZAŠTITE PODATAKA i kako se zaštiti

Povodom Europskog dana zaštite osobnih podataka 28.01. objavili smo podsjetnik  Kako prepoznati prijevare ? (PDF) . Većinu toga vjerojatno već znate, no uvijek ima novih korisnika Interneta kojima ne škodi skrenuti pažnju na što treba paziti pri korištenju računala, posebno Interneta. Računalo, Internet i društvene mreže postali su sastavni dio realnosti i ne mogu se izbjeći, zaobići ni zabraniti. Danas mnoga djeca i u osnovnu školu nose pametne telefone, koji su dovoljno pametni da i djeci ali i roditeljima zakompliciraju život ako se ne primjenjuju barem osnovna pravila zaštite:

  • Kod instaliranja operativnog sustava i/ili dobave novog računala, snartfona i sl.  prva aktivnost Vam treba biti instaliranje i pokretanje (barem besplatnog) antivirusnog programa. Računa se da nezaštićeno računalo na Internetu izdrži najviše desetak sekundi do prvog napada sa mreže, dakle ni minute ne idite na mrežu (svejedno, žičnu ili bežičnu) dok niste aktivirali antivirusni program.
  • ne stavljajte u promet svoje ni tuđe slike, osobito ako su takve da ih ne biste htjeli imati izvješene po ulici ili na školskoj oglasnoj tabli. Poslati ih ih na mrežu, dođe Vam na isto. Imajte u vidu, da jednom uploadanu sliku ili nepoželjan tekst više ne možete ukloniti sa mreže, niti ako ih izbrišete, jer su ih vjerojatno već mnogi manje il više dobronamjerno iii zlonamjerno “skinuli” ili proslijedili, odnosno “šerali” svim svojim poznatim i nepoznatim “prijateljima”, a neki ih imaju na stotine. Također imajte na umu, da u prosjeku korisnici društvenih mreža osobno poznaju samo 30 % “prijatelja” sa mreže, a 70%  je nepoznatih, čije su “prijateljstvo” prihvatili ne znajući ama baš ništa o tome tko su i što su, ni koliko su dobronamjerni.
  • Imajte u vidu, da 90 % elektronske pošte i raznih poruka (SMS, chat i dr) predstavlja smeće, neželjenu poštu, glupe šale i uvrede koje mogu teško povrijediti one kome su upućene, a nemali broj je i smišljenih prijevara kojima se nastoje ukrasti osobni podaci, novac ili uvaliti zločudni programi u Vašu opremu, koji će krasti Vaše podatke i mail-adrese Vaših prijatelja zbog isto takve rabote.
  • Zato, ne prihvaćajte prijateljstvo svake nepoznate osobe koja Vam se ponudi za prijatelja, jer ne možete znati kakve su joj namjere. Mrežni “prijatelj” ima pristupa svim Vašim objavama, slikama pa i sadržajima Vaših prijatelja, tako da neselektivnim prihvatom neznanaca ugrožavate i sebe i svoje prijatelje. Neki mogu iskoristiti vaše “prijateljstvo” da na Vašu mrežnu stranicu ukrcaju svoje otvorene ili prikrivene reklame, govor mržnje, političke stavove i sl. a to Vam stvarno ne treba. Pri tome mnogi (posebno djeca) ne znaju kako filtrirati objave i uskraćivati dozvole za objave svojih “prijatelja”.
  • I naravno, nikada ne uključujte osjetljive osobne podatke u bilo kakvu prepisku putem Interneta i mobilnih mreža, pa ni u prepisku sa bankama ili platnim servisima (PayPal i sl.). Lopovi znaju presresti Vaše poruke i isčitati podatke koje mogu iskoristiti za upad u Vaš profil, bankovne podatke, otvoriti bankovni račun na teret Vašeg računa ili Vas upetljati u sumnjive ili protuzakonite aktivnosti (seksualni delikti, pornografija, prijevare koristeći Vaše ime i podatke itd, itd.). Zapravo, na mreži bi najbolje bilo da se registrirate pod pseudonimom, a ne pod pravim imenom, osim gdje to nije moguće (bankovni računi, profesionalna članstva, poslovne stranice i sl.).
  • Ružna moda mrežnog mobinga, vrijeđanja i maltretiranja vršnjaka po školama poprima zabrinjavajuće razmjere, o kojima Vam Vaše dijete možda i ne govori, ali zato pati. Popričajte o tome s Vašim djetetom, pa ako se pokaže da je žrtva ili počinitelj, djelujte bez odgađanja. U najmanju ruku poprićajte sa roditeljima zlostavljača, a u težim ili ponovljenim slučajevima obavijestite školu s kopijom policiji. Ako je o slučaju obaviještena i policija, škola vjerojatno neće zanemariti Vašu prijavu i poduzet će mjere da se maltretiranje okonča.
  • Osigurajte mogućnost kontrole, tj. uvida u poruke koje prima Vaše dijete, pa ako primijetite nepoželjne aktivnosti ili poruke, upozorite i savjetujte dijete. Uspostavite odnos povjerenja, tako da Vam se dijete i samo obrati ako sumnja u nepoželjne aktvnosti. Poučite ga kako da blokira neželjene poruke ili pošiljatelje, a ako ne znate to, zamolite prijatelja koji je vičan tome da ga pouči.
  • Ako su mrežni mobing i pokušaji prijevare u školi Vašeg djeteta učestali, pokrenite razgovor o tome na rodteljskim sastancima i tražite da škola organizira edukaciju o mrežnoj sigurnosti, te poduzme mjere protiv zlostavljača.

Detaljnije o znacima prijevare i postupcima i zaštiti od njih na uvodnom linku.